Kiedy wymienić materac? Oznaki, że nadszedł czas na nowy egzemplarz

Wybór odpowiedniego materaca to kluczowy element zapewnienia komfortowego i zdrowego snu. Jednakże nawet najwyższej jakości materace z czasem ulegają zużyciu, tracąc swoje pierwotne właściwości. Właśnie dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy nadszedł czas na wymianę podłoża do spania. Oto pięć oznak, że nadszedł czas na nowy egzemplarz!

Po pierwsze – utrata sprężystości

Utrata sprężystości jest jednym z głównych znaków zużycia materaca i może prowadzić do różnych problemów – zarówno zdrowotnych, jak i związanych z komfortowym wypoczynkiem. Jednak, jak to rozpoznać? Przede wszystkim materac nie jest już tak wygodny, jak kiedyś, przez co nie jest w stanie zagwarantować właściwego wsparcia sylwetki użytkownika. Dodatkowo, w przypadku modeli sprężynowych istotne dla utraty sprężystości jest zużycie sprężyn, które mogą być odczuwalne podczas snu.

Po drugie – nierówna powierzchnia materaca

Kolejnym znakiem, że nadszedł czas na wymianę materaca, jest występowanie nierównej powierzchni materaca. Obejmuje to pojawienie się wgłębień, które nie znikają po wstaniu z łóżka. Sprawia to, że powierzchnia materaca jest nierówna, nieelastyczna i niezdolna do równomiernego podparcia ciała. Jeśli ten problem dotyczy naszego materaca, to jak najszybciej zacznijmy poszukiwania nowego modelu – w końcu na starym nie będziemy w stanie efektywnie się wysypiać.

Po trzecie – nieprzyjemny zapach lub dźwięk

Jednym z czynników, który może sprawić, że zaczniemy się rozglądać za nowym materacem Hilding jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z naszego dotychczasowego podłoża do spania. Jest to jednoznaczna wskazówka, że wewnątrz gromadzą się zanieczyszczenia, bakterie, pleśń lub roztocza. Ich obecność znacząco pogarsza jakość naszego snu. Podobnie jest z niepokojącymi dźwiękami trzeszczenia lub skrzypienia, które wskazuje na zużycie sprężyn lub innych elementów konstrukcyjnych materaca.

 

Po czwarte – wzmożone uczucie dyskomfortu

Nie wysypiamy się w ostatnim czasie? To również może być oznaka zużycia materaca! Wzmożone bóle pleców, szyi, ramion, bioder lub innych części ciała po przebudzeniu to często znak, że materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia i podparcia podczas snu. Co więcej, użytkowanie wyeksploatowanego podłoża do spania może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego.

Po piąte – plamy na powierzchni materaca

Plamy mogą być wynikiem wchłaniania cieczy, potu, olejów ciała lub innych substancji, co może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów oraz rozwoju bakterii, grzybów czy roztoczy. Warto również zaznaczyć, że plamy na materacu mogą stanowić problem higieniczny, szczególnie jeśli materiał wypełniający absorbuje ciecze i inne substancje. A musimy pamiętać, że pogorszenie higieny może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji i zaostrzeń alergii.

Warto pamiętać, że zalecany okres użytkowania materaca może się różnić w zależności od jego jakości i typu, ale zazwyczaj materace powinny być wymieniane co 7-10 lat. Wynika to z faktu, iż starsze podłoża do spania tracą swoje właściwości podparcia oraz nie zapewniają już higienicznych warunków do zdrowego wypoczynku.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =